Skip To Main Content

Staff Directory

Jessica Barham

SCI/SSL Teacher
CGIS Teal House (5th Grade)

Delaine Bennett

Student Services
CGIS Guidance

Ramona Best

Principal
CGIS Admin

Carol Borstelmann

Math Teacher
CGIS Orange House (6th Grade)

Jessica Cate

RLA Teacher
CGIS Silver House (6th Grade)

Marie Caylor

Receptionist
CGIS Office Staff

Meghan Cobble

RLA Teacher
CGIS Teal House (5th Grade)

Ami Coleman

RLA Teacher
CGIS Navy House (4th Grade)

Brittany Collins

Speech & Language Therapist
CGIS Special Services

Justin Cook

Math Teacher
CGIS Red House (7th Grade)

James Creech

SpEd Teacher
CGIS Special Services, CGIS Coaches

McKinley Dalton

School Counselor
CGIS Guidance

Patrick Dickson

Science Teacher
CGIS Black House (7th Grade)

Melina Dugger

SpEd Teacher
CGIS Special Services

Kristi Dunkel

PE Teacher
CGIS Encore

Lori Graumann

SCI & SSL Teacher
CGIS Green House (4th Grade)

Rory Gregory

SCI & SSL Teacher
CGIS Blue House (4th Grade)

Lisa Hansen-Tuggle

School Counselor
CGIS Guidance

Benjamin Hargett

4/5 Asst. Principal
CGIS Admin

Elijah Harris

Math Teacher
CGIS White House (6th Grade)

Brandon Harveston

Math Teacher
CGIS Coaches, CGIS Teal House (5th Grade)

Holly Hendricks

RLA Teacher
CGIS Orange House (6th Grade)

Jason Hicks

Science
MVS Adjunct Teachers

Katherine Hoppenrath

RLA Teacher
CGIS Red House (7th Grade)

James Howe

SCI/SS Teacher
CGIS Purple House (5th Grade)

Kelli Hunt

SpEd Teacher
CGIS Special Services

Elizabeth Hurst

RLA Teacher
CGIS Green House (4th Grade)

Patricia Jones

Adv. Club & Little Nest Director

Teresa Kinkaid

4-12 Technician
CO Technology, MHS Support

Sylvia Kite

Math Teacher
CGIS Coaches, CGIS Navy House (4th Grade)

Whitney LaDage

Math Teacher
CGIS Silver House (6th Grade)

Elissa Lane

ESL Teacher
CGIS Special Services

Shanna Lingerfelt

Administrative Assistant/Communications
CGIS Office Staff

Bonnie Lowery

SCI & SSL Teacher
CGIS Navy House (4th Grade)

Kristin Mays

Math Teacher
CGIS Purple House (5th Grade)

Debbie McCrory

Registrar, Student Enrollment Director
CGIS Guidance, CGIS Office Staff

Teresa McDonald

Nurse
CGIS Clinic

Wesley Miller

SCI/SS Teacher
CGIS Orange House (6th Grade)

Amanda Morse

Math Teacher
CGIS Blue House (4th Grade)

Heather Mounce

Math Teacher
CGIS Black House (7th Grade)

Erin Myers

SSL Teacher
CGIS White House (6th Grade)

Jason Mysinger

SSL Teacher
CGIS Red House (7th Grade)

Wendy Newton

6/7 Asst. Principal
CGIS Admin

April Nuchols

RLA Teacher
CGIS Blue House (4th Grade)

Heather Palmer

Bookkeeper
CGIS Office Staff

Jennifer Pesterfield

SCI/SS Teacher
CGIS Gold House (5th Grade)

Jennifer Pittman

Math Teacher
CGIS Gold House (5th Grade)

Gloria Prins

RLA Teacher
CGIS Purple House (5th Grade)

Chadwick Ramsey

Behavior Teacher
CGIS Special Services

Tabitha Raper

Cafe Manager
CGIS Cafe

Emily Raulston

Math Teacher
CGIS Green House (4th Grade)

John Riddle

SCI/SS Teacher
CGIS Silver House (6th Grade)

Martha Robinson

Music Teacher
CGIS Encore

Ericka Ryba

Art Teacher
CGIS Encore

Andrea Sanders

SpEd Teacher
CGIS Special Services

Janeen Saunders

SSL Teacher
CGIS Black House (7th Grade)

Sara Scalf

School Psychologist
CGIS Special Services

Christie Shaffer

RTI & ARP Teacher
CGIS Special Services

Jaquie Stiver

Teaching Assistant

Stephanie Sweet

Help Desk Assistant
CGIS Encore

Ryan Tallent

PE, Wellness
CGIS Encore, MVS Adjunct Teachers

Barbara Taylor

STEM Teacher
CGIS Encore

Micah Treat

Nurse
CGIS Clinic

Julie Vananda

SpEd Teacher
CGIS Special Services

Justin Warner

SCI/SS Teacher
CGIS White House (6th Grade)

Karla West

RLA Teacher
CGIS Gold House (5th Grade)

Erin Whaley

Band Teacher
CGIS Encore

Julie Willenborg

Math RTI & Study Hall Teacher
CGIS Special Services

Lisa Wyrick

SpEd Teacher
CGIS Special Services