Staff Directory

Amanda Bailey

Cafe Manager
CGIS Cafe

Jessica Barham

SCI/SSL Teacher
CGIS Teal House (5th Grade)

Delaine Bennett

Student Services
CGIS Guidance

Ramona Best

Principal
CGIS Admin

Deana Bishop

MVS Director
MVS Admin

Carol Borstelmann

Math Teacher
CGIS Orange House (6th Grade)

Jessica Cate

RLA Teacher
CGIS Navy House (4th Grade)

Marie Caylor

Receptionist
CGIS Office Staff

Meghan Cobble

RLA Teacher
CGIS Teal House (5th Grade)

Justin Cook

Math Teacher
CGIS Red House (7th Grade)

James Creech

SpEd Teacher
CGIS Special Services, CGIS Coaches

McKinley Dalton

Guidance Counselor
CGIS Guidance

Patrick Dickson

Science Teacher
CGIS Black House (7th Grade)

Melina Dugger

CDC Teacher
CGIS Special Services

Kristi Dunkel

PE Teacher
CGIS Encore

Lori Graumann

SCI & SSL Teacher
CGIS Green House (4th Grade)

Rory Gregory

SCI & SSL Teacher
CGIS Blue House (4th Grade)

Lisa Hansen-Tuggle

Guidance Counselor
CGIS Encore, CGIS Guidance

Benjamin Hargett

4/5 Asst. Principal
CGIS Admin

Elijah Harris

Math Teacher
CGIS Silver House (6th Grade)

Brandon Harveston

Math Teacher
CGIS Coaches, CGIS Teal House (5th Grade)

Erica Harveston

SCI/SSL Teacher
CGIS Gold House (5th Grade)

Holly Hendricks

RLA Teacher
CGIS Orange House (6th Grade)

Jason Hicks

Science Teacher
CGIS Orange House (6th Grade)

Katherine Hoppenrath

RLA Teacher
CGIS Red House (7th Grade)

James Howe

Science Teacher
CGIS Purple House (5th Grade)

Kelli Hunt

SpEd Teacher
CGIS Special Services

Elizabeth Hurst

RLA Teacher
CGIS Green House (4th Grade)

Whitney Jackson

RLA Teacher
CGIS Silver House (6th Grade)

Patricia Jones

Adv. Club & Little Nest Director

Sylvia Kite

Math Teacher
CGIS Coaches, CGIS Navy House (4th Grade)

Elissa Lane

ESL Teacher
CGIS Special Services

Shanna Lingerfelt

Administrative Assistant/Communications
CGIS Office Staff

Bonnie Lowery

SCI & SSL Teacher
CGIS Navy House (4th Grade)

Debbie McCrory

Registrar
CGIS Office Staff

Teresa McDonald

Nurse
CGIS Clinic

Katie McElroy

Math Teacher
CGIS Purple House (5th Grade)

Wesley Miller

SSL Teacher
CGIS Silver House (6th Grade)

Amanda Morse

Math Teacher
CGIS Blue House (4th Grade)

Heather Mounce

Math Teacher
CGIS Black House (7th Grade)

Erin Myers

SSL Teacher
CGIS Orange House (6th Grade)

Jason Mysinger

SSL Teacher
CGIS Red House (7th Grade)

Wendy Newton

6/7 Asst. Principal
CGIS Admin

April Nuchols

RLA Teacher
CGIS Blue House (4th Grade)

Heather Palmer

Bookkeeper
CGIS Office Staff

Jennifer Pittman

SSL Teacher
CGIS Gold House (5th Grade)

Gloria Prins

RLA Teacher
CGIS Purple House (5th Grade)

Chadwick Ramsey

Behavior Teacher
CGIS Special Services

Emily Raulston

Math Teacher
CGIS Green House (4th Grade)

John Riddle

Science Teacher
CGIS Silver House (6th Grade)

Martha Robinson

Music Teacher
CGIS Encore

Ericka Ryba

Art Teacher
CGIS Encore

Andrea Sanders

SpEd Teacher
CGIS Special Services

Janeen Saunders

SSL Teacher
CGIS Black House (7th Grade)

Sara Scalf

School Psychologist
CGIS Special Services

Christie Shaffer

RTI & ARP Teacher
CGIS Special Services

Tiffany Stinnett

Speech & Language
CGIS Special Services

Jaquie Stiver

Teaching Assistant

Stephanie Sweet

Tech Teacher
CGIS Encore

Ryan Tallent

PE Teacher
CGIS Encore

Barbara Taylor

STEM Teacher
CGIS Encore

Micah Treat

Nurse
CGIS Clinic

Julie Vananda

CDC Teacher
CGIS Special Services

Karla West

RLA Teacher
CGIS Gold House (5th Grade)

Erin Whaley

Band Teacher
CGIS Encore

Julie Willenborg

RTI & AMP Teacher
CGIS Special Services

Hunter Williams

4-12 Technician
CO Technology

Lisa Wyrick

SpEd Teacher
CGIS Special Services